top of page

Тема. Магазини та їх види. Відділи та асортимент товарів продовольчих         магазинів.

Мета. Уточнити та розширити знання учнів про види магазинів (продовольчі, промислові, універсальні); познайомити з професією продавця, його діями; розширити словниковий запас з цієї теми; розвивати комунікативні здібності дітей; виховувати самостійність, правила поведінки в магазині, шанобливе ставлення до дорослих; сприяти корекції та розвитку мисленнєвої діяльності,

діалогового мовлення.

Словникова робота. Продовольчий магазин, промтоварний магазин, універмаг, універсам, гастроном, бакалія, кондитерські вироби, асортимент товарів.

                                                           Хід уроку

1.Організаційний етап.

Психологічний настрій (вправа «Хмаринки настрою»)

Учитель.- Діти, ви всі визначилися зі своїм настроєм, посміхніться та йдіть      сідайте на свої місця.

Сіли зручно, почнемо наш урок.

Вправа «Діалогове мовлення» - повна відповідь учнів

-Хто сьогодні черговий?

-Чи всі присутні на уроці?

-Як називається наш предмет?

-Який за рахунком цей урок?

-Яка зараз пора року? Місяць? Число?

-Який сьогодні день тижня?

 Добре діти, трішечки  поговорили про все, тепер до роботи!

2.Актуалізація опорних знань

    Учитель. – Діти, ми всі з вам щось снідаємо чи обідаємо  (вживаємо продукти харчування), щось одягаємо (маємо одяг), чимось пишемо та малюємо, та взагалі , багато використовуємо інших речей в нашому побуті.

-Як, ви вважаєте, де ми це все придбали? ( в магазині)

-А ви були в магазинах? В яких магазинах ви були?

 3.Мотивація

     Учитель. – Уявіть собі діти, ви прийшли в хлібний магазин, вам треба купити хліба та взуття, ви зможете в хлібному магазині купити взуття? Чому як ви гадаєте? (відповіді дітей)

-Тому що хліб – це продовольча група товару, а взуття – промислова.

4.Повідомлення нової теми

        Учитель. Щоб ви діти, орієнтувалися, який товар в якому магазині можна придбати, ми з вами вивчимо види магазинів, а детальніше, зупинимося на відділах та асортименті товарів в продовольчих магазинах.

            ( Указати на тему уроку, яка записана на дошці)

 

-Але спочатку давайте з’ясуємо з вами, що таке магазин? (відповіді)

-Вірно, це приміщення, в якому можна купити той чи інший товар.

-А можливо хтось з вас знає які бувають магазини? (відповіді дітей)   

 5.Викладення нової теми

        Учитель. – Діти, всі магазини можна поділити на такі види:

Презентація

1-й слайд. Магазин продовольчих товарів (словникова робота) – це приміщення, де продаються продукти харчування.

2-й слайд. В свою чергу продовольчі магазини діляться                                                                                                                  на універсальні (словникова робота) – це ті  магазини,                                                                                                                         в яких продаються всі продукти харчування  і називається                                                                                                                    він гастроном (словникова робота), картинка гастроному.

3-й слайд. Та спеціалізовані (словникова робота)  магазини -                                                                                                            це такі магазини, які містять в собі один вид асортименту                                                                                                         (словникова робота).

Асортимент товарів — це сукупність їх видів,                                                                   різновидів і ґатунків, поєднаних за певною                                                                             ознакою.

4-й слайд. Картинки спеціалізованих магазинів: «Хліб», «Молоко», «Риба», «М'ясо», «Фрукти-овочі» тощо.

5-й слайд. Промислові магазини (словникова робота) – це такі магазини, в яких продаються всі інші товари (крім продуктів).

6-й слайд. Промислові магазини теж бувають універсальними (всі групи промислових товарів) і називаються вони універмаг (словникова робота), картинка універмагу.

7-й слайд.  Спеціалізовані магазини. Картинки «Одяг», «Взуття», «Тканини», «Меблі», «Будівельні матеріали», «Побутова хімія» тощо.

8-й слайд. І останній вид  універсам (словникова робота) –                                                                                                           це універсальний магазин з промисловим і продовольчим                                                                                                       відділеннями, кафе, дитячою кімнатою,  ігровими куточками,                                                                                          іншими соціальними зручностями. Їх ще називають                                                                                                                                універсальні    змішані, торгівельні центри, супермаркети.

    Учитель. – Це ми з вами діти, розібрали види магазинів.                                                                                                              -У вас у кожного на столі лежать схеми-конспекти, це                                                                                                            схематично накреслені види магазинів, ці схеми вам                                                                                                              допоможуть закріпити знання, зараз ми з вами повторимо те,                                                                                                        що ми вивчили. Дивіться у конспекти….

-Які ви запам’ятали види магазинів? (продовольчі, промислові,                                                                                                 універсами)

-На які групи діляться продовольчі магазини?                                                                                                                             (універсальні, спеціалізовані)                                                                                                                                                                              -Як називаються універсальні? (гастроном)

-Які це спеціалізовані? («Хліб», «Молоко»  та інші)

-На які групи діляться промислові магазини?                                                                                                                           (універсальні, спеціалізовані)

-Як називаються універсальні? (універмаг)

-Які це спеціалізовані? («Одяг», «Взуття», «Посуд»,                                                                                                                      «Меблі» тощо)

-Що таке універсами? (універсальні змішані)

Учитель. – Молодці! Повторили.

 ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.

     Учитель. – Сідайте, діти, зручніше, не забувайте про рівну спинку, продовжимо. На сьогоднішньому уроці, ми більш детальніше зупинимося на продовольчому магазині. Дізнаємося які відділи є в цьому магазині.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентація

1-й слайд. Продовольчий магазин має різні відділи.(згадати, що це гастроном)

  «Бакалійний», «Молочний», «Хлібний», «Кондитерський», «М’ясний», «Фрукти-овочі» тощо.

2-й слайд. У кожному відділі є набір своїх продуктів:

«Бакалія» (словникова робота) – це крупи, цукор, чай, мука, олія, оцет тощо (малюнки).

3-й слайд. «Молочний відділ» - молочні продукти: молоко, сир, сметана, ряжанка, кефір, йогурт тощо (малюнки).

4-й слайд. «Хлібний відділ» - буханка хліба, булочка, батони, бублики, калачі тощо (малюнки).

5-й слайд. «Кондитерський відділ» - цукерки, шоколадки, торти, тістечка тощо (малюнки).

6-й слайд. «М’ясний відділ» - м'ясо, ковбаса тощо (картинки).

7-й слайд. «Овочі-фрукти» - картопля, помідори, огірки, перець, капуста, цибуля, яблука, лимони, апельсини, вишні, груші тощо.

Учитель. –  Отже ми розібрали з вами й відділи продуктового магазину. Ви запам’ятали? (так) - Зараз перевіримо!

6.Первинне закріплення

Дидактична гра «Наведи лад»

 Ігрова ситуація: неуважні продавці невірно розклали                                                                                                                          товар. Треба навести лад  у відділах. Вчитель пропонує                                                                                                                   обрати відповідальних за відділи в продовольчому                                                                                                                           магазині та навести лад в своєму відділі.

Соня – «Молочний», Саша – «Бакалію», Данило –                                                                                                                            «Хлібний».

Учитель. – Молодці, впоралися! Подивіться, які                                                                                                                               продукти лишилися зайвими? До якого відділу вони                                                                                                                                належать? Вірно!

-А тепер назвіть тільки овочі. Тепер тільки фрукти.

-Порахуйте скільки овочів? Скільки фруктів? А разом?

-Дуже добре, молодці! Сідайте на місця. Сядьте зручніше, спинки вирівняйте.Продовжимо далі.

Учитель. – Хочу вам прочитати вірш, послухайте, будь ласка.

                                                                

 ВІРШ

Меня послали в магазин!

Я первый раз пойду один!

Ура! Я очень горд собой!

С продуктами приду домой,

Мне скажет папа: «Молодец!

Ты не соленый огурец!»

На всякий случай папа взял

Листок, и список написал

Вдруг я сумею позабыть,

Чего же нужно мне купить!

Я в магазин спешил, бежал!

Вошел, и ошалело стал:

Чего в витринах только нет?!

Коробки с тысячей конфет,

И шоколадок длинный ряд,

А дальше йогурты стоят!

Но список!!! В нем ошибка есть!

Хлеб с молоком не вкусно есть!

Ее исправить нужно мне!

Я подошел, как в сладком сне,

Купил конфет и шоколад,

И свой любимый лимонад!

Теперь все будет хорошо!

Веселым я домой пошел…

(Обговорення вірша)

 

Учитель.- Отже, діти, зробимо висновок! Перед тим як відправитися до магазину за покупками треба:

Разом зі старшими чітко визначити: які продовольчі товари необхідно придбати, скільки і на яку суму грошей.

У магазині спочатку знайдіть необхідний відділ, де продається кожний із потрібних вам товарів.

Роздивіться чи є такий товар, запитайте його ціну і порівняйте з ціною, що узгодили вдома.

Після такого попереднього ознайомлення можна розпочинати придбання необхідних для вашого дому товарів.

Я вам зараз розкладу, ці пам’ятки, ви їх прочитайте та запам’ятайте. На самопідготовці вклеїте їх у зошит.

Учитель. – Так, це з’ясували. Скажіть, діти, в магазині за товар чим ми розраховуємося?(грошима)

Вірно, грошима. А які бувають гроші? (металеві та паперові).

Так, металеві – це монети (наглядно показати).

А паперові – це купюри (показати).

Сьогодні ми з вами (на практиці)  в продовольчому магазині будемо користуватися купюрами.

     Учитель. (роздає дітям гаманці з грошима) 

- Відкрийте, діти, гаманці. Там  лежать купюри, дістаньте їх, розкладіть на парти гроші. Назвіть ці купюри.

-Яка з цих купюр найменша?

-Яка найбільша?

-Діти, щоб вірно порахувати здачу, треба трішечки потренувати свій мозок!

                    Математична вправа-розминка на усний рахунок.

Учитель. – Молодці, діти, ви гарно попрацювали.

-Ну що, до справи!!! Зараз ми з вами потренуємося придбати продукти харчування в продовольчому магазині, в різних відділах.

-Визначимо продавця, це мабуть, Саша бо він краще за                                                                                                                      всіх рахував.

-Саша, йди готуйся. Становись за прилавок, подумай як                                                                                                                        повинен поводити себе продавець по відношенню до                                                                                                                     покупців, що входить в обов’язки продавця.

-А ви Соня та Данило будете покупцями! Згодні?

-Я буду завідуючий магазином.

-Але, покупці, згадайте, з чого ми повинні розпочати?                                                                                                                             (з дорослим зробити відповідні записи: що купувати,                                                                                                                  скільки, на скільки)

-Не забутьте взяти з собою гаманець та сумку.

-Згадайте як треба поводитися в магазині?

-Як запитувати та відповідати продавцеві та іншим покупцям.

7.Закріплення

                          Фрагмент рольової гри «В магазині»

Вихід з гри.

Завідуючий.- Покупці, ви скупилися?(так)

-Як вас обслуговував продавець? Люб’язно? Чи вірно вам давав здачу?

Учитель. – Діти, сідайте на свої місця.

-Саша, як ти себе почував в ролі продавця?

-Чи діяли ви під час гри «наче справді»?

-Що сподобалося вам під час гри? Що ні?

-Чи зможете ви тепер самостійно зробити покупку в магазині?

8.Підсумок.

9.Оцінювання.

10.Домашнє завдання (вихователям буде рекомендовано запланувати та провести екскурсію до продовольчого магазину, зробити по одній покупці кожному)

-Діти, ви вільні, йдіть на перерву. Не забутьте помити руки після грошей.

 

© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com

bottom of page